A gyakran gonosz ingatlanos trükkök, amik kárt okoznak az eladóknak, sajnos manapság is alkalmazás alatt állnak. Azt kell mondanunk, hogy aki szeretné eladni a házát, nagyon gondolja meg, hogy kit választ erre a feladatra. Egy szakképzett ingatlanos nem követ el hibákat és nem viszi bele kétes ügyeletekbe az eladókat. Az ingatlanos trükkök sajnos sok esetben csak igen későn kerülnek felismerésre. A legtöbben nem is sejtik, hogy egy újabb csaló áldozatává váltak, egészen addig, amíg kár nem keletkezik belőle.
Ha most velünk tart, akkor láthatja, hogy mikre kell odafigyelnie, hogy elkerülhesse a szélhámosokat. Az ingatlanos trükkök tárháza igen széles. Népszerűnek számít közülük, amikor a szakértőnek nevezett személy mindent megígér, viszont semmit sem teljesít. Például borzasztó minőségű fényképeket vagy silány minőségű videót készít. Nem jelennek meg az általa megígért hirdetések és alaprajzot sem kér, illetve tölt fel a meghirdetett ingatlan profiljához.
Milyen ingatlanos trükkök vannak még?
Például 20-25 hirdetést is feltölt az ingatlanos, amiknél más-más árak szerepelnek és siralmasabbnál siralmasabb képek. A hirdetési szöveg értelmezhetetlen és nem fedi a valóságot. Az az ingatlanos, aki nem végez minőségi munkát, nem is kell, hogy megbízásra kerüljön. Az ingatlanos trükkök kifogyhatatlan eszköztárával rendelkeznek a csalók. Sajnos az a baj, hogy ingatlanos bárkiből lehet, akinek van okostelefonja, laptopja és internet elérhetősége.
Azonban már akkor szembetűnő lehet, hogy valaki nem igazán elhivatott, tapasztalt ingatlanos, ha nem ismeri a piacot. Nincs tisztában azzal, hogy mennyi lehet az ingatlan reális ára. Nem tud referenciákat vagy éppen az elért eredményeiről dokumentumot mutatni. Egy jó ingatlanos ismeri a piac törvényszerűségeit, trendjeit és tudja, hogy miként tudná a hirdető gyorsabban eladni az ingatlant. A hamis ígéretek semmit nem érnek. A csalókat roppant egyszerűen fel lehet ismerni, csak sokan már ebben is profinak számítanak. Viszont az ingatlanos trükkök sem jönnek be azoknál az eladóknál, akik kicsit is tisztában vannak a kelepcével.
Egy jó ingatlanos mindenre odafigyel?
Természetesen igen, hiszen egy remek szakembernek nem a csábító jutalék számít. Elsősorban az eladási szándék és a segítségnyújtás motiválja az ingatlanost. Az ingatlanos trükkök kivédhetőek, ha valaki egy kicsit is ismeri a piaci adottságokat és a folyamatokat.
Az örökösödési illeték is szorosan kapcsolódik az ingatlanokhoz
Amikor valaki meghal, akkor az általa birtokolt, nevén lévő ingatlant, ingatlanokat a közvetlen leszármazottak, örökösök kapják meg. Az örökösödési illeték egy százalékos értékben számított érték. Ez az érték 18 %. Milyen kategóriák tartoznak az örökösödési illeték alá? A 300 ezer Forintnál magasabb összegű készpénz, a 300 ezer Forintnál magasabb értékű bankbetét, illetve a 300 ezer Forintnál magasabb értékű bankszámla.
Idetartoznak még az autók is, hiszen ezek is a jelenleg is érvényben lévő vagyonszerzési illetékhez igazodnak. Az örökösödési illeték ingatlanok esetében 9 %. Ha szeretné kiszámolni az örökösödési alapot, akkor mindig a tiszta értéket kell figyelembe vennie. Ez csupán annyit jelent, hogy az örökölt vagyon értékéből le kell vonni a költségeket és tartozásokat. A veszteségek összefoglaló neve nem más, mint hagyatéki teher.
Az egyenesági örökösödési illeték mit takar?
Gyakorlatilag, aki egyenesági örökös (rokon), annak nem kell örökösödési illetékkel számolnia. Ráadásul, ha valaki lemond az őt megillető részről, akkor sem kell semmilyen illetéket megfizetnie. Térjünk vissza kicsit arra, hogy mi képezi a hagyaték teher tárgyát. Először is a temetési költségek, a végrendeleti végrehajtói díj, a közjegyzői díj, valamint a gondnok költsége.
Ez utóbbi az a hivatalos személy, aki a hagyatéki eljárás segítése céljából kerül a családhoz. Őt jobbára kirendelik. Az örökösödés, főleg ha sok az örökös, akkor szokott sokáig elhúzódni. Bonyolíthatja a helyzetet, ha az örökös már nem él, de neki vannak további leszármazottjai. Amennyiben egyetlen örökös sem él, az államra száll az ingatlan tulajdonjoga. Az örökösödési illeték csak a vagyontárgyak esetén magas. Ahogyan azt a fentiekben már említettük, ennek mértéke 18 %.
Az örökösödési illetéket miként kell kiszámolni?
Igazából nagyon egyszerű a kiszámítása. Ahogyan azt már mondtuk, a számítás alapja a terhekkel és költségekkel csökkentett összeg lesz. Ezt kell megszorozni 9 % vagyis 0,09-el. Fontos megjegyezni, hogyha az örökölt ingatlanon adósság volt, akkor az szintén a hagyaték tárgyát képezi. Vagyis az örökösök megörökölik az adósságot is. Ez bármilyen hitel lehet. Az egyenesági örökösödési illeték akkor nem kerül kiróvásra, ha az örökös egyenesági rokon. Ez lehet testvér vagy házastárs, illetve bejegyzett élettárs. Még az örökbefogadott gyermek is mentesül az egyenesági örökösödési illeték megfizetése alól.
Mennyi idő áll az illeték megfizetésére?
A NAV által kiküldött fizetési meghagyásnak a kézhezvételtől számított 30 napon belül köteles az örökös megfizetni az illetéket.